Menu

Staff Service Awards
2017 Recipient List

Following is the list of 2017 Staff Service Award recipients. Recipients will be honored at The President's Staff Awards on Thursday April 20, 2017, at 10 a.m. - noon in the LBJ Auditorium.

For more information on the awards program, eligibility, etc., please see Service Awards Home. All questions should be directed to the HR contact.

Last Name First Name Year Department
Abbott Patrick J.10Cockrell School of Engineering
AbrahamLawrence D.10School of Undergraduate Studies
Adams Thomas J.10Facilities Services
Airhart Marc G.10College of Natural Sciences
Akin Thomas L.10Project Management & Construction Services
Alvarez Amanda M.10Office of Sponsored Projects
Anderson Beverly J.10Department of Kinesiology and Health Education
Anderson Wendy M.10University Development Office
Apiado Samuel T.10Marine Science Institute
Arellano Fructuoso R.10Frank C. Erwin, Jr. Special Events Center
Arias-Boze Cecilia10College of Fine Arts
Arocha Michelle D.10University Charter School
Aschmutat Manfred J.10Marine Science Institute
Ashok Pradeepkumar10Department of Petroleum and Geosystems Engineering
Athey Alex E.10Applied Research Laboratories
Aughenbaugh Jason M.10Applied Research Laboratories
Austin-Scott Jan10Office of the Vice-President for Student Affairs
Azulay Allegra H.10Dept of Slavic and Eurasian Studies
Babilya Nicole M.10Department of Electrical & Computer Engineering
Bailey Suzanne F.10Texas Advanced Computing Center
Bardo Angela M.10Department of Chemistry
Barlow Blake L.10Intercollegiate Athletics
Barnes Kevyn A.10Center for Transportation Research
Barrow Donna M.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Bartel Paul10Red McCombs School of Business
Bartelt Amanda S.10University Development Office
Battles Kerri D.10Admin Systems Modernization Program
Baughman Rebecca L.10Office of the President
Becerra Juana G.10Facilities Services
Bedia Esmeralda10College of Liberal Arts
Belasquez David A.10Frank C. Erwin, Jr. Special Events Center
Bennett Nancy J.10School of Law
Bernal Alejandra10Department of Computer Science
Bertelsen Michelle M.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Blanco Armando O.10Project Management & Construction Services
Blasa Charlie R.10Facilities Services
Boutz Daniel R.10Center for Systems and Synthetic Biology
Boyd Geoffrey A.10Liberal Arts Instructional Technology Services
Brand Carlton A.10Parking and Transportation Services
Brandt Russell F.10Applied Research Laboratories
Brick Lynda L.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Bridges Amelia G.10College of Education
Brown Gwendolyn R.10Division of Housing & Food Service
Brown Maureen K.10Office of the Vice-President for Student Affairs
Brown Terri P.10Utilities and Energy Management
Bruegging Terry A.10McDonald Observatory
Brzozowski Tracy L.10University Health Services
Buckley Linda E.10Office of Telecommunication Services
Burnett Rebecca M.10Applied Research Laboratories
Burns Samuel A.10School of Information
Butler Philip L.10College of Liberal Arts
Buttles James L.10Department of Geological Sciences
Caldwell Anneke J.10McDonald Observatory
Cardona Samantha A.10Office of Technology Commercialization
Carter Christian J.10University of Texas Libraries
Carter Christina B.10Intercollegiate Athletics
Castellanos Enrique10Division of Housing & Food Service
Castillo Ruben III10Facilities Services
Castro Veronica10Office of Financial Aid
Cerda Robert10Facilities Services
Chang Jenny Y.10University Development Office
Chavez Melissa M.10University Charter School
Christian Kimberly S.10School of Human Ecology
Coffman Sheryl S.10Department of Chemical Engineering
Connelly Christopher S.10College of Natural Sciences
Cook Katherine E.10Intercollegiate Athletics
Cortez Vanessa L.10Meadows Center and Vaughn Gross Center
Crowe Lauren D.10Biology Instructional Office
Cunningham Walter B. IV10Department of Mechanical Engineering
Cutler Tara L.10University Health Services
Danforth Allison G.10Admin Systems Modernization Program
Darocy Carla T.10University of Texas Libraries
Darwin Thomas J.10Lyndon B. Johnson School of Public Affairs
Davenport Chadric W.10Document Solutions
Davis Andrea E.10Biomedical Engineering
Davis Dick N.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Davis William M.10University Charter School
Dawkins Steven C.10Biomedical Engineering
De LeonChristopher E.10Parking and Transportation Services
Dee Sally10College of Education
Del Pino Kirsha J.10Human Resources
Delgado Sergio D.10School of Nursing
Delong-Amaya Andrea10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Dembowski Glenn W.10Office of the Associate Dean for Research
Dewees Deborah10The James A. Michener Center for Writers
Dicken Kevin M.10School of Undergraduate Studies
Dixon Richard A.10Division of Housing & Food Service
Dudley David A.10Document Solutions
Duke Douglas A.10University Development Office
Dukerich Janet M.10Executive Vice President & Provost
Dundas Jonathan R.10Institute for Computational Engineering and Science
Dyess Tracy N.10University of Texas Child Development Center
Eitelbach Jason K.10Liberal Arts Instructional Technology Services
Elkinton Samantha S.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Elliott Debra A.10College of Natural Sciences
Estrada Anthony10Utilities and Energy Management
Farahnak Jeannie L.10Payroll Services
FariasKathleen Susan10School of Law
Farris Jeff10School of Music
Felthauser Erik L.10Department of Mechanical Engineering
Femat Gustavo M.10Division of Housing & Food Service
Fields Debrah D.10Facilities Services
Figueroa Cynthia L.10Cockrell School of Engineering
Flint Sherry Y.10Division of Housing & Food Service
Flores Leticia10University of Texas Child Development Center
FlowersRoanna10Red McCombs School of Business
Foxcroft Geoff L.10Office of the Sr Vice Pres and CFO
Franks Jeffrey D.10University Police Department
Fratkin Melyssa10Texas Advanced Computing Center
Frentz Susan M.10Document Solutions
Fritch William B.10Office of Accounting
FrolowPamela T.10Red McCombs School of Business
Frost Stacy L.10Project Management & Construction Services
Gale Frances R.10School of Architecture
Galicia Hilaria10Division of Housing & Food Service
Garcia Cayetana10Cockrell School of Engineering
Garcia-De Avila Gabriela10Charles A. Dana Center for Science and Mathematics Education
Garcia-Holmes Katherine10College of Natural Sciences
Gardinier Charles A.10College of Education
Garza Daniel10Facilities Services
George Robert M.10ITS Systems
Geu Matthew J.10Applied Research Laboratories
Giannascoli Steve E.10Project Management & Construction Services
Giles Kimberly N.10Project Management & Construction Services
Godwin Michael A.10Vice-President for Research
Goewey Roseanna C.10Department of Mechanical Engineering
Gomez Tomas III10Lyndon B. Johnson School of Public Affairs
Gooby Pamela M.10University Development Office
Grall Ben M.10Texas Memorial Museum
Grimaldo Leticia R.10Meadows Center and Vaughn Gross Center
Gruy Jeremy M.10Moody College of Communication
Gully Molly J.10School of Undergraduate Studies
Gutierrez Rebecca K.10Red McCombs School of Business
Gutierrez-Montoya Liliam10Facilities Services
Guzman Tony J.10Project Management & Construction Services
Haden Roderick D.10Frank C. Erwin, Jr. Special Events Center
Hammer Joseph P.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Hanz Grady K.10Applied Research Laboratories
Haralson Scott K.10Center for Agile Technology
Harris Marilyn J.10McDonald Observatory
Hart Howell T.10Applied Research Laboratories
Hasler Michael G.10Department of Information, Risk, and Operations Management
Haywood Jonathan W.10Facilities Services
Heckmann Terry R.10Department of Pediatrics
Heil Robert M.10Dell Medical School
Heine Barbara A.10Human Resources
Heine Lyssa D.10Applied Research Laboratories
Henderson Barnie A.10Facilities Services
Henson David T.10Applied Research Laboratories
Hernandez Alejandro10Business and Financial Services
Hernandez Luis A.10Frank C. Erwin, Jr. Special Events Center
Hernandez Maria F.10Facilities Services
Hess Thomas E.10Geology Foundation
Hester Ryan P.10Department of Educational Administration
High Kristin A.10Facilities Services
Hitchens Gregory D.10Document Solutions
Hixon Carla B.10University Police Department
Holden Lisa L.10Office of the Registrar
Holliday Ann M.10Business and Financial Services
Hollub-FletcherStephanie A.10Department of Philosophy
Howard Courtney B.10Division of Housing & Food Service
IchinoTakatoshi10Department of Chemistry
Jahn Chase A.10Applied Research Laboratories
Jaimes Juan P.10Frank C. Erwin, Jr. Special Events Center
JaimesDioselina C.10Division of Housing & Food Service
James William A.10Project Management & Construction Services
Johnson Christine M.10Office of the Associate Dean for Research
Johnson Jean C.10Div. of Diversity & Community Engagement
Jordan Shirley A.10University Charter School
Jorgensen Christopher M.10Facilities Services
Joy Mary T.10ITS Networking
JuarezIrma G.10Division of Housing & Food Service
Kearbey Travis P.10Applied Research Laboratories
Kelso Cody R.10Intercollegiate Athletics
Kelton Karen W.10Department of French and Italian
Kennel Bryan A.10Charles A. Dana Center for Science and Mathematics Education
Kimmelman Stacey L.10Molecular Biosciences
King Carey W.10Energy Institute
Knauth Claire E.10Admin Systems Modernization Program
Kohler Edward C.10College of Natural Sciences
Krieg Devin M.10Bureau of Economic Geology
Krieg Richard J.10ITS Applications
Kruse Muriel D.10Project Management & Construction Services
Kutz-Marks Rebecca M.10School of Law
Lambert Josh R.10Bureau of Economic Geology
Lamborghini Susan M.10Office of the President
Landry Francis J. III10Applied Research Laboratories
Larick Pamela B.10Department of Educational Psychology
Le Minh10Applied Research Laboratories
Lee Julia Y.10Dell Medical School
Lentz Laurie D.10Univ Op-Communications
Lerma Ana C.10University of Texas Child Development Center
Lewis Linda R.10School of Law
Limberg Stephen T.10Red McCombs School of Business
Locue Denise B.10Division of Housing & Food Service
Lovell Christina M.10Department of Economics
Lubke Michael S.10Applied Research Laboratories
Lummus Robinson Mary B.10UTeach Science Program
Lynch Patricia E.10Project Management & Construction Services
Macfarlane James M.10Applied Research Laboratories
Macha Olga10Meadows Center and Vaughn Gross Center
MaciasRemigio R. Jr.10University Development Office
Mackenzie Adrienne L.10Division of Recreational Sports
Mahometa Michael J.10Department of Statistics & Data Science
MahoneyJessica G.10College of Liberal Arts
Mailloux Lisa A.10Department of Spanish and Portuguese
Malak Michael R.10Texas Performing Arts
MaldonadoJorge10Division of Housing & Food Service
Mansfield Richard P.10Department of Art and Art History
Marcus Joseph A.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Marcus Julie E.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Marr Minnette10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Martinez Leticia R.10Meadows Center and Vaughn Gross Center
Martinez Victor E.10College of Liberal Arts
Mawdsley Scott10PRC Commons Building
McCoy Kelly A.10Department of Physics
McCroddan Leslie A.10Department of Civil, Architectural and Environmental Engineering
McDonald Carrie K.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
McKeever Sean P.10Jackson School of Geosciences
McKibben Matthew R.10Dell Medical School
Mead Carol I.10Dolph Briscoe Center for American History
Meckel Timothy A.10Bureau of Economic Geology
MehtaMonique Rodriguez10Red McCombs School of Business
MenaFelipe M. Sr.10Facilities Services
Mendoza Celeste M.10College of Liberal Arts
Mendoza Nathan J.10Intercollegiate Athletics
Miller Jessica E.10McDonald Observatory
Minica Terry J.10Facilities Services
Mitchell Alexandria A.10Office of Admissions
Moderow Edward R.10Lyndon B. Johnson School of Public Affairs
Monson Lori L.10Office of Accounting
Montalvo Maricela G.10University of Texas Child Development Center
Moore Frank10Office of Accounting
Morgan Clint P.10Office of Accounting
Muck David C.10Office of Admissions
Mulva Stephen P.10Construction Industry Institute
Nacca Elise M.10University of Texas Libraries
Nagle Nancy E.10Red McCombs School of Business
Neilson Jonathan R.10Department of Chemistry
Nellis Jason R.10Intercollegiate Athletics
Nichols Jason A.10Applied Research Laboratories
Nies Valerie D.10Biomedical Engineering
Norman Billy R.10Facilities Services
Oaks Xavier L.10Moody College of Communication
Oliver Truman E.10Cockrell School of Engineering
Oviedo Virginia10Office of Accounting
Owens Kevin P.10Applied Research Laboratories
Parker Patrick H.10Center for Learning & Memory
Parks Rebecca S.10Human Resources
Patino Flor M.10Division of Housing & Food Service
Paul Tulika10Office of Sponsored Projects
Paull Monica H.10Intercollegiate Athletics
Paulson Gaylen10Red McCombs School of Business
Peeler Charlene Y.10Division of Housing & Food Service
Pelchat Laurin A.10Division of Housing & Food Service
Pencheva Gergina V.10Institute for Computational Engineering and Science
Perkins Mary Beth10Applied Research Laboratories
Pieranunzi Danielle D.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Pinto Herbert B.10Facilities Services
PlowmanDebra L.10Center for STEM Education
Policastro Danielle10Office of the President
Polycarpe Jennifer L.10Meadows Center and Vaughn Gross Center
Posada Eugenia M.10Lyndon B. Johnson School of Public Affairs
Pothukuchy Arti10Center for Systems and Synthetic Biology
Powers Shelley R.10Payroll Services
Poynor Rob B.10College of Natural Sciences
Prieto Jamie10McDonald Observatory
Prosser Lamont D.10Department of Civil, Architectural and Environmental Engineering
Puemape Ricardo F.10Dell Medical School
Quevedo Hernan J.10Center for High Energy Density Science
QuevisonMessan K.10Academic Technology Support
Quick Thor R.10School of Law
Ramirez Orlando G.10Project Management & Construction Services
Ramirez Roberto A.10Facilities Services
Ramsey Jason R.10McDonald Observatory
Records Cheryl A.10Facilities Services
Reichenbach Patricia A.10School of Information
Reid Sean D.10Information Security Office
Reid Sonja P.10Harry Huntt Ransom Humanities Research Center
Reiser Aaron B.10ITS Applications
Renold Shawna R.10UTeach Science Program
Reynoso Juan C.10Division of Housing & Food Service
Riazzi Carol B.10School of Nursing
Richardson Scott R.10ITS Customer Support Services
Riley Nancy M.10Office of Graduate Studies
Riusech Frank A.10Center for Learning & Memory
Rivera Nelson B.10Facilities Services
Roberie Heath A.10Dell Medical School
Roberson Decarlos R.10College of Pharmacy
Roberts Denise D.10Marine Science Institute
Robles Susan E.10Frank C. Erwin, Jr. Special Events Center
Rodriguez Jose G.10Applied Research Laboratories
Rodriguez ValencianaVeronica10Facilities Services
Romano Patricia T.10College of Natural Sciences
Romoli Leslie K.10University Development Office
Roostaie Nora10Institute for Computational Engineering and Science
Rosa Francisco S.10Facilities Services
Rosales Bonifacio O.10Facilities Services
Rousch Brooke M.10University Interscholastic League
RundellFrank E. Jr.10Document Solutions
RuttyRichmond R.10Office of the Registrar
Sakaoglu Selim10University Unions
Sanchez Conrad G. II10ITS Networking
Sanchez John10Facilities Services
SanchezDiana10Div. of Diversity & Community Engagement
Sanchez Rodriguez Anabel10Division of Housing & Food Service
SandersStephen R. Sr.10Department of Aerospace Engineering and Engineering Mechanics
Schulze Phillip B.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
Seaton Casey R.10Intercollegiate Athletics
Seaton Cody W.10Intercollegiate Athletics
Seaton Heath A.10Intercollegiate Athletics
Shamburg Sarah A.10School of Law
Shorb Katherine T.10Department of Art and Art History
SiegelJennifer J.10Center for Learning & Memory
Simmons Kurt W.10ITS Networking
SimmonsJames L. Jr.10Bureau of Economic Geology
Simpkins Cathie E.10Office of Sponsored Projects
Singharaj Nisreen V.10Jackson School of Geosciences
Skubal Diane S.10IC2 Institute
Solomon Linda K.10Office of the Associate Dean for Research
Spittka Ronald M.10Applied Research Laboratories
Stewart Darla J.10Division of Housing & Food Service
SwaffordLeilani10Center for Petroleum and Geosystems Engineering
Swain Nicholas C.10Facilities Services
Sweeney Jamie L.10Admin Systems Modernization Program
Tanco Eunice R.10University of Texas Elementary School
Tang Isidora10Utilities and Energy Management
Taylor Barbara E.10Charles A. Dana Center for Science and Mathematics Education
Thomas Lena D.10University Police Department
Thomas Terisha G.10Vice-President for Research
Thompson Alisha E.10Charles A. Dana Center for Science and Mathematics Education
Thomson Meghan D.10Population Research Center
Thurman Trent E.10Department of Management
Tibbetts Anne M.10College of Natural Sciences
Tonnesen Steven D.10Center for Agile Technology
Torres Matilde10Facilities Services
Trejo Nina D.10University Health Services
Trejo Paul E.10Red McCombs School of Business
Triche Christopher A.10Division of Housing & Food Service
Trinkle Jacob R.10Facilities Services
Valdez Michael A.10Jackson School of Geosciences
Van Der Voort Susan S.10University Health Services
VelazquezMaria I.10Division of Housing & Food Service
Vertiz Paola G.10Facilities Services
Vestuto Jason G.10Applied Research Laboratories
Victor Marie D.10Office of Financial Aid
Villa Mario A.10School of Law
WaltonLee J. Jr.10Facilities Services
Wanamaker Amy10Campus Planning & Project Management
Wang Michael K.10ITS Applications
Watson Del J.10Executive Vice President & Provost
Watson Sean R.10Lady Bird Johnson Wildflower Center
WestJanet S.10University Compliance Services
Whatley Annette A.10International Office
Wichman James L.10Environmental Health and Safety
Williams Allison K.10Facilities Services
Williams Linda L.10Department of Curriculum and Instruction
Wilsan Stevan J.10Construction Industry Institute
Wood Steven M.10Utilities and Energy Management
WoodTamara L.10Dell Medical School
Woods Brittany K.10University Unions
Wortman, Jr.Dennis F.10Red McCombs School of Business
Yaklin Leigh M.10University of Texas Libraries
Yang Patty P.10College of Natural Sciences
Yarbrough Ray A.10Applied Research Laboratories
Young Joshua O.10Facilities Services
Zahm Christopher K.10Bureau of Economic Geology
Zuniga Denise A.10Division of Housing & Food Service

10 | 15 | 20 | 25 | 30 | 35 | 40 | 45 |

HR Contact Information

All questions concerning The University of Texas at Austin Staff Service Awards Program should be directed to the Staff Awards Team.